Kategórie

logo
5 tipov, aby upratovanie nebolo postrachom | E-kociky
10 May

Deti vedia narobiť naozaj veľký neporiadok. Často si to však neuvedomujú, a rozhodne to nerobia naschvál. Majú toľko zaujímavejších úloh, ktoré ich zamestnávajú, že upratovanie je to posledné, čo by ich trápilo.

To však neznamená, že by deti upratovať nemali a že je to nesplniteľná úloha. Prečítajte si naše tipy, aby sa upratovanie stalo zábavnou činnosťou.

1. Začnite už od malého veku

Deti sa základy upratovania vedia naučiť už od jedného roka. Samozrejme, nedáte svojmu batoľaťu do rúk vysávač či žehličku. Avšak vaše dieťatko určite zvládne poukladať svoje poklady do boxu na hračky či uložiť plyšákov na poličku. Skúste poprosiť o pomoc pri vešaní bielizne či pri varení. Dieťatko vám môže nosiť štipce či varešku, ktorú práve potrebujete.

2. Buďte vzorom

Deti po rodičoch opakujú činnosti a preberajú modely správania. Ak vidia, že mama s ockom spolu upratujú a zapájajú aj staršieho bračeka či sestričku, bude pre nich prirodzenejšie pridať sa, keď budú mať na to vhodný vek.

3. Spravte upratovanie zábavným

Ani nám samým sa niekedy nechce upratovať. Nečudujme sa preto, že naše deti nevýskajú od radosti, keď ich prosíme o pomoc. Čo ak by sme upratovanie urobili o čosi zábavnejšie? Deti sú prirodzene súťaživé. Skúste navrhnúť, že vy povysávate, zatiaľ čo vaše dieťatko utrie prach. Kto to stihne skôr? Pustite si nahlas hudbu, dávajte si výzvy, a vaše dieťa urobí všetko preto, aby vyhralo! Cit pre poriadok môžete podporiť aj detským vysávačom či žehličkou pre deti, s ktorými bude určite zábava.

4. Veľa chváľte a povzbudzujte

Deti treba k upratovaniu motivovať. To môžete dosiahnuť jednoduchým, ale úprimným poďakovaním. Dajte svojmu dieťatku vedieť, ako veľmi vám pomohlo a že vám urobilo veľkú radosť. Raz za čas poďakovať formou odmeny, napríklad deťom darujete malú plyšovú hračku, pustíte im novú rozprávku či uvaríte sladkú dobrotu. S odmenami to však nepreháňajte, aby sa nestali jediným dôvodom na upratovanie pre vášho drobca.

5. Nevyhrážajte sa

Na deti nekričte, nevyhrážajte sa a neklaďte časové podmienky. Priznajme sa, koľkí z nás to takto robia? Nakoniec deti často dosiahnu, čo chcú, aj napriek našim podmienkam a varovaniam. Radšej skúste motivovať pozitívnou formou a ak naozaj nič nezaberá, pozbierajte všetky detské “odpadky” do jedného vreca. Ak sa bude váš drobec chcieť hrať s hračkami, ktoré neboli upratané, sám bude musieť potriediť predmety a uložiť ich na miesto.