Kategórie

logo
Kupujete kočík prvýkrát? Naše rady vám pomôžu | E-kociky
09 Sep

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Už od bábätka. Dieťa musí mať tie najlepšie hračky, kvalitné oblečenie, pohodlné prvé topánočky a samozrejme, poriadny kočík. Výber prvého pojazdného prostriedku vášho dieťaťa – kočíka – je hotová veda. Každý rodič si kladie otázku, aký kočík vybrať. S našimi tipmi si celý proces výberu uľahčíte.

S vaničkou, športový či golfový?

Odpoveď na túto otázku budete musieť nájsť hneď, keď začnete uvažovať nad výberom prvého kočíka. Aký kočík vybrať na začiatok a ktorý neskôr, keď dieťa začne sedieť? Pozrite sa na to, čím sa odlišujú jednotlivé typy kočíkov a rozhodnite sa pre ten pravý, ktorým budete brázdiť ulice najbližšie roky.

Kočík  s vaničkou

Kočík s vaničkou, alebo hlboký kočík je vhodný pre novorodencov, ktorí sa ešte len zoznamujú so svetom a pre bábätká, ktoré nesedia. Prvý kočík vášho dieťaťa s hlbokou vaničkou si zamilujete najmä preto, lebo spoľahlivo ochráni bábätko pred výkyvmi počasia – snehom, vetrom aj dažďom.

V snahe uľahčiť si výber kočíka rodičia často siahnu po populárnej kombinovanej verzii. Dvojkombinácia v sebe spája hlboký a športový kočík a trojkombinácia navyše aj autosedačku „vajíčko“. Tá sa vám zíde už pri prvej ceste z pôrodnice, kedy dieťa musíte prevážať podľa platných predpisov.

Športový kočík

Športový kočík je perfektný typ kočíka pre deti, ktoré sledujú okolie. Je vhodný pre deti, ktoré už vedia sedieť a počas jazdy môžu spoznávať svet z novej perspektívy. Veľkým plusom športového kočíka je, že si môžete dieťa otočiť tvárou v tvár alebo sa bude pozerať v smere jazdy. Na dlhšie prechádzky si k tejto verzii zaobstarajte pršiplášť, prípadne dáždnik a clonu.

 

Golfový kočík

Dilemu, aký kočík vybrať, vyrieši každá mama kúpou golfového kočíka. Vďaka jeho skvelým vlastnostiam nemá konkurenciu. Za pár sekúnd ho zložíte, opierku v kočíku môžete podľa potreby polohovať a so šikovnými otáčavými kolieskami nebudete mať problém manévrovať ani v úzkom priestore.

 

Kočík z druhej ruky?

Mnoho budúcich rodičov zvažuje namiesto kúpy prvého kočíka pomocnú ruku kamarátky alebo rodiny s odrastenými deťmi. Tie už väčšinou kočík nepotrebujú, preto ho radi priateľsky podarujú niekomu, kto ho využije. Kočík z druhej ruky má nespornú výhodu z hľadiska ušetrených financií, ktoré môže mladá rodina použiť na nákup ďalších (nemenej) potrebných vecí pre bábätko, ako napríklad plienky, oblečenie či jedlo.

Naopak, výhodou nového neopotrebovaného kočíka sú na 100% fungujúce bezpečnostné prvky. Nemusíte sa teda báť, že sa po čase objavia skryté vady, že farba vybledne alebo sa roztrhá látka. S novým kočíkom máte skrátka istotu, že kúpite to najlepšie na trhu.

 

Kočík do auta

Plánujete s vaším dieťatkom častejšie cestovať? V takom prípade musíte myslieť na prepravu kočíka autom. Manipulácia s ním by mala byť jednoduchá, aby sa dal rýchlo zložiť a rozložiť. Jeho konštrukcia by mala byť tiež ľahká, čo vám príde vhod pri jeho neustálom vykladaní z kufra.

 

Malé či veľké kolieska

Dôležitú úlohu pri voľbe prvého kočíka zohrávajú kolieska. Ich výber závisí od toho, či budete kočíkovať viac v meste alebo v náročnejšom teréne v prírode. Pri prechádzkach mestom vám stačia menšie kolieska s malým rozchodom, aby kočík prešiel napríklad aj cez úzke dvere,  kým na kočíkovanie na nerovnej ploche v prírode alebo v horských oblastiach potrebujete väčšie kolieska a dobré pruženie.

 

Rukoväť podľa výšky rodičov

Ste nízka a váš partner naopak vysoký? Alebo viete, že kočíkovať bude najviac babka? Potom by ste mali dbať na to, aby mal váš vyhliadnutý kočík nastaviteľnú rukoväť. Vďaka možnému nastaveniu výšky budete mať pri prechádzkach dostatočný komfort a budete si môcť užívať nerušené chvíle s bábätkom.

 

Hlboká vanička

Vyberte si kočík s hlbšou vaničkou, aby z neho vaše dieťa príliš skoro nevyrástlo. Približne do šiestich mesiacov je kvôli správnemu vývoju chrbtice lepšie, aby ste dieťa kočíkovali v polohe ležmo.

 

Pred kúpou prvého kočíka si napíšte na papier zoznam otázok, ktoré sa chcete predajcu spýtať. Dôkladnou prípravou nezabudnete na nič podstatné, čo by mohlo ovplyvniť váš proces rozhodovania. Radi vám poradíme telefonicky na čísle 0905 627 360 alebo nám môžete napísať na ekociky@gmail.com.