Kategórie

logo
Ako ochrániť bábätko pred horúčavami v kočíku? | E-kociky
06 Aug

Leto je ideálny čas na to, aby ste vašu drobnú ratolesť usadili do kočíka a strávili príjemný čas na prechádzkach na čerstvom vzduchu. Ak však vaše dieťatko v kočíku vystavíte silným horúčavám, na jeho stále sa vyvíjajúcom organizme sa to môže podpísať dosť negatívne a spôsobiť mu závraty, nevoľnosti, kŕče alebo vysoké teploty. Malé deti sú na úpal a prehriatie výrazne náchylnejšie ako starší a môžu ho chytiť už po niekoľkých minútach. Ako mu predchádzať a držať svoje bábätko v kočíku v príjemnom chládku?

Čo rozhodne nerobiť?

Chyba, ktorej sa mnohé mamičky veľmi často dopúšťajú, je prekrývanie kočíka dekou alebo plienkou. Tie však majú presne opačný efekt, než aký mamičky očakávajú. Teplotu v kočíku dokážu navýšiť až o 20 stupňov Celzia. Okrem toho môžu zabrániť vetraniu a zablokovať prísun čerstvého vzduchu do kočíka. Deky a plienky predstavujú pre bábätko hotovú saunu, ktorej sa treba v každom prípade vyvarovať. Vhodnou alternatívou na ochranu dieťatka je použiť slnečník. Takisto nenavliekajte bábätku čiapku na hlavu, v lete iba zbytočne zvyšuje nežiaducu teplotu.

Správne oblečenie je základ

Malé deti sú na horúčavy výrazne citlivé, a tak je potrebné vyberať oblečenie, v ktorom sa budú čo najmenej nahrievať. Vyhnite sa viacerým vrstvám, obliekajte svoje dieťa naľahko. Navlečte bábätká do krátkych nohavíc alebo na nich dajte body bez rukávov. Podstatný je materiál, z ktorého sa ich oblečenie skladá. Zabudnite na akékoľvek umelé látky a používajte iba prírodné, najlepšie bavlnu. Oblečenie musí byť vzdušné a malo by ho byť čo najmenej. Dôraz treba dávať aj na farby. Keďže tmavé pohlcujú najviac tepla, nechajte tieto odtiene radšej doma v skrini.

Choďte na prechádzky vo vhodnom čase

Nie vždy sa dá čas na prechádzky vyberať, no ak áno, rozhodne si na tom dajte záležať. Teplota v kočíku môže na slnku stúpnuť až na ohromujúcich 50 stupňov Celzia, a ak sa chcete vyvarovať tomuto riziku, odporúčame nevychádzať s bábätkom v kočíku von v čase od 10.00 hod. do 15.00 hod. Ak však nemáte na výber a musíte vyjsť na prechádzku práve v týchto hodinách, vyvarujte sa priamemu slnečnému žiareniu na kočík a pohybujte sa v tieni.

Byť neustále v kočíku nerobí dobre

Či už prechádzka s vašim bábätkom trvá polhodinu alebo tri hodiny, nie je preň dobré nechávať ho po celý ten čas v kočíku. V istých intervaloch ho vytiahnite z horúcej vaničky a doprajte mu čerstvý vzduch na deke v chládku pod stromami. Opakujte to pravidelne dookola a predídete prehriatiu jeho drobného telíčka.

Osvieženie na cestách

Sprchu nebudete mať počas prechádzky po ruke, a tak treba nájsť iný spôsob, akým dieťatko ovlažovať počas horúčav. Noste pri sebe vlhčené obrúsky, ktorými telo príjemne ochladíte a vyvarujete sa tak nežiaducej horúčave. Špeciálnu pozornosť je pri ochladzovaní potrebné venovať predovšetkým zátylku a končatinám dieťaťa.

Dbajte na pitný režim bábätka

Nielen že je v lete potreba pravidelného prísunu tekutín výraznejšia, ale o to viac je dôležitejšia v prípade tých najmenších. K ich dehydratácii dochádza veľmi rýchlo (o to rýchlejšie v nahriatom kočíku), a preto musia dostať napiť vždy, keď o to požiadajú. Materské mlieko je pre dojčené deti mnohonásobne lepšie ako voda, pretože obsahuje viaceré minerály a vitamíny potrebné pre ich vyvíjajúci sa organizmus, zdravie a imunitu. Dbajte teda na pravidelné intervaly prísunu tekutín u vašich maličkých.

Prechádzka plná čerstvého vzduchu je to pravé orechové pre každé bábätko. Postarajte sa teda o to, aby preňho bola bezpečná, pohodlná a bez starostí z horúcich slnečných lúčov.