Kategórie

logo
Prvá izbička. Ako ju zariadiť od základov? | E-kociky
10 Jul

V živote dieťatka dochádza v krátkom časovom období k niekoľkým významným okamihom – prvá postieľka, prvé zúbky, prvé krôčiky. Ani sa nenazdáte a drobec, ktorý ešte prednedávnom s vami spinkal v jednej izbe, bude potrebovať vlastný priestor. Postupne tak príde k prvému osamostatneniu, k vlastnej detskej izbičke.

Zariaďte pekne aj bezpečne

Azda každý rodič potvrdí, že zariadiť prvú detskú izbu je výzva. Na prvom mieste je slovo bezpečnosť, ďalej funkčnosť a kreativita. Ideálna detská izba musí byť primeraná veku a potrebám vášho dieťatka. Dôležitú úlohu pri jej zariaďovaní zohráva detský nábytok, ktorý určuje štýl celej izby. Pri výbere nábytku do detskej izby by ste nemali pozerať iba na estetickú stránku, ale najmä na jeho praktickosť a dostatok úložného priestoru. Vhodnými kusmi nábytku sú priestranné komody, regálové sústavy, závesné skrinky alebo šatníkové skrine. 

Pri výbere detského nábytku dodržte niekoľko pravidiel – nábytok do detskej izby by byť:

  1. Správne upevnený – bezpečnosť dieťatka je na prvom mieste a najmä v prípade rozmerných skríň sa ubezpečte, že sú stabilné a malý špunt ich nestiahne na seba.
  2. Prispôsobený výške vášho dieťatka – malí veľkáči sú šéfovia vlastných detských izieb. Pod vašim dohľadom sa učia, ako mať poriadok v hračkách či ako si upratať skriňu. Zjednodušte im tieto činnosti tým, že izbu zariadite detským nábytkom, na ktorý vaše ratolesti bez problémov dočiahnu.
  3. Kvalitný – je samozrejmé, že raz príde ten čas, kedy sa roztomilá detská izba zmení na praktickú izbu pre tínedžera. Napriek tomu, že detský nábytok nebude večným spoločníkom vašich ratolestí, dbajte na výber kvalitných a dlhotrvácnych materiálov.

Aby sa dobre spinkalo

Nielen malé bábätká, ale aj starší drobci potrebujú stále veľa oddychovať. V pohodlnej detskej postieľke si vaša malá ratolesť dosýta odpočinie a naberie dostatok energie na ďalšie šibalstvá. Aby váš malý poklad mohol nerušene spinkať, potrebuje poriadnu postieľku so stabilnou konštrukciou ideálne z masívneho dreva. To však nestačí.

Druhou polovicou úspechu je výber vhodného matraca, ktorý by nemal byť príliš mäkký. Jeho hrúbku otestujete jednoducho – zavolajte na pomoc vaše dieťatko. Keď si ľahne na matrac, nemalo by klesnúť nižšie ako pod tri centimetre. Dobrý matrac by sa mal tiež dať z detskej postieľky ľahko vybrať a umyť. V neposlednom rade netreba zabudnúť ani na milé detaily. Pekné sníčky predsa prichádzajú k detičkám, ktoré spinkajú v obľúbených obliečkach.

Zariaďovanie je hra

Čaro detských izieb spočíva v ich nápaditosti. Keď vstúpime do detskej izby, v skutočnosti na chvíľu opustíme fádny svet dospelých a ocitneme sa vo svete fantázie a rozprávok. Hravé detské kráľovstvá sú toho dôkazom. Doplňte preto detskú izbu o maličkosti, ktoré bude vaše dieťatko milovať. Ak vášmu chlapčekovi zažiaria očká pri pohľade na plagát bleskového pretekára McQueena, zaveste mu jeden do izby. Pokiaľ vaša princezná chce byť ako Elza z Ľadového kráľovstva, kúpte jej napríklad detskú stoličku s podobizňou obľúbenej hrdinky.

Nezabúdajte, že detské izby by mali pôsobiť útulne a veselo. Dôležité pri zariaďovaní je správne skombinovať farby, ktoré budú v izbách dominovať. Vaše dieťatko sa bude vo farebnom prostredí cítiť príjemne a isté je, že detskú izbičku si skôr obľúbi.

Ako sa hovorí, viac hláv, viac rozumu, preto urobte zo zariaďovania izbičky jednu veľkú rodinnú hru. Pokiaľ má vaša ratolesť aj starších súrodencov, nebojte sa ich prizvať na pomoc. Obdobie sťahovania sa do vlastnej detskej izby je už dávno za nimi a ich cenné rady vám len uľahčia celý proces zariaďovania.