Kategórie

logo
Prvé krôčiky s chodítkom - naučte sa ho používať správne | E-kociky
21 Jun

Už sa vaše dieťatko začína pomaly stavať na svoje nôžky? Je nesmelé urobiť prvé krôčiky? Detské chodítko mu s nimi môže pomôcť, ak sa správne používa. Viac si o ňom povieme v tomto článku. 

Ak vyberáte detské chodítko, máte na výber z dvoch hlavných druhov. Prvým je klasické chodítko, ktoré sa prezýva aj “pavúk” a možno si ho pamätáte aj zo svojho vlastného detstva. Druhým typom je aktívne chodítko, ktoré si drobček tlačí pred sebou.

Klasické chodítko

Klasické chodítko, nazývané tiež sediace chodítko, sa používa tak, že vaša ratolesť sedí vo vnútri a okolo seba má pultík, o ktorý sa pri chôdzi opiera. Keď sa chce pohnúť, musí našľapnúť na zem, a tým sa učí chodiť. Pultík dieťatko chráni pred pádom a zamedzuje mu dosah na predmety, ktoré do jeho rúčiek ešte nepatria.

Veľa mamičiek využíva sedacie chodítko aj na kŕmenie dieťatka, preto je väčšina z nich na tento účel aj prispôsobená. Na pultík sa dá pohodlne umiestniť tanierik alebo pohárik, niektoré dokonca obsahujú aj hryzadlá.

Ako ho používať správne

Sedacie chodítko je zábavným doplnkom pri učení sa chôdzi, avšak musí sa používať uvážene. Veľa mamičiek robí tú chybu, že usádza svoje dieťa do chodítka skôr, než si vie samostatne vzpriamene sadnúť. Všetko má svoj prirodzený čas a nedá sa dieťatku nanútiť chôdza, skôr než sa o ňu začne pokúšať samé. Príliš skoré používanie mu môže dokonca ublížiť, pretože ešte na to nemá prispôsobené telíčko. Na škodu môže byť aj časté používanie - batoľa by nemalo byť v chodítku viac ako 10 minút denne.

Treba si uvedomiť, že chodítko neslúži na odkladanie dieťaťa, keď si potrebujete od starostlivosti oddýchnuť, ale je to len pomôcka. Popri tom by sa dieťa malo učiť chodiť aj samostatne. Počas používania chodítka dbajte na to, aby vaše dieťatko našľapovalo na zem správne. Pri našľapovaní na špičky si osvojí zlé návyky, ktorých sa potom ťažko zbavuje. Preto vyberajte polohovateľné chodítka s nastaviteľnou výškou.

Väčšina výrobkov dnes obsahuje stoper či bezpečnostné brzdy. Kolieska by mali vedieť bočiť aj do strán, aby ste dieťaťu dopriali možnosť pohybu. Váha konštrukcie je tiež dôležitá. Čím ťažšie - tým stabilnejšie, čím ľahšie - tým pohyblivejšie. Nájdite optimálnu harmóniu medzi stabilitou a možnosťou pohybu.

Zaujímavá funkcia niektorých chodítok je možnosť prestavať “pavúka” na hojdačku či odrážadlo. Niektoré chodítka sa dajú kompaktne zložiť, ľahko skladovať a prať.

Interaktívne chodítko

Modernou alternatívou ku klasickým chodítkam sú interaktívne chodítka, ktoré nájdeme v rôznych farebných prevedeniach s rozličnými aktívnymi prvkami. Pri používaní tlačidiel deti rozvíjajú motorické schopnosti aj fantáziu, detské melódie ich zase rozosmejú.

Používanie interaktívneho chodítka je pre vývin dieťaťa prirodzenejšie a z dlhodobého hľadiska aj zdravšie. Dieťa si chodítko tlačí pred sebou a opiera sa oň. Väčšinou má pre dieťatko príťažlivý tvar vozíka, autíčka či kočíka.

Interaktívne chodítko podporuje správne návyky chôdze, preto ho cez deň možno používať omnoho dlhšie ako klasické chodítko. S jeho používaním by ste však taktiež mali začať až vtedy, keď sa dieťatko samo začne snažiť o prvé kroky.

Tento typ chodídka je výborným edukačným doplnkom. Pri zdravom vývine musí dieťa občas aj občas spadnúť - tak sa učí správne používať reflexy, napr. padanie na zadok. Preto kombinujte interaktívne detské chodítko so samostatnými pokusmi chodiť.       

Vždy dbajte na bezpečnosť

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek chodítko, majte svoje dieťatko vždy pod dozorom. Dieťa sa vie totiž s chodítkom sa pohybovať veľmi rýchlo. Väčšina chodítok je síce opatrená bezpečnostnými prvkami, ktoré zamedzujú pádu zo schodov, avšak aj tak treba na dieťa neustále dávať pozor - drobec môže zrazu neprimerane zrýchliť alebo sa prevrátiť. Ak však budete čas s chodítkom tráviť spoločne a zodpovedne, určite si užijete veľa zábavy. Vybrať si môžete z našej širokej ponuky chodítok.