Kategórie

logo
Zariaďujeme detskú izbu prváčikovi | E-kociky
17 Jun

To, ako rýchlo letí čas, poznajú najmä rodičia. Nedávno vaše dieťa spinkalo v kočíku, dnes mu vyberáte jeho prvú školskú aktovku. Máte doma prváčika. Ako mu pomôcť vstúpiť do novej etapy života?

Kým je dieťa v škôlke, stačí aby jeho priestor spĺňal dva účely - hranie sa a spánok. S príchodom školy detská izba nadobúda tretiu úlohu, stáva sa pracovným prostredím. V nej si bude školáčik precvičovať svoje prvé slovíčka a príklady z matematiky. Je dôležité, aby ste mu pripravili priestor, ktorý bude prispôsobený jeho novým potrebám. Či už máte malého žiačika alebo žiačku, s vašou pomocou hravo zvládne novú etapu života. Ako pre prváčika zariadiť izbu, sa dozviete v tomto článku.

Písací stôl a stolička - základ izby školáka

Neodmysliteľnou súčasťou detskej izby sa stane písací stôl a stolička. Okrem postele je to detský nábytok, pri ktorom bude školák teraz tráviť väčšinu času, preto pri výbere zohľadnite výšku vášho dieťaťa, aby sa cítilo pohodlne, keď sa bude učiť. Všetky naše písacie stoly sú veľkosťou vhodné pre malých školákov. Pri plnení domácich úloh sa stôl určite zaprace učebnicami, zošitmi, perami a farbičkami, preto je dôležitá aj veľkosť pracovnej plochy a úložný priestor. Pri výbere farby sa nenechajte zlákať žiarivými odtieňmi, ktoré by boli pri učení rušivé. Omnoho vhodnejšie sú svetlé pastelové odtiene či imitácie dreva.

Správne osvetlenie

Zatiaľ čo doteraz bola obľúbenou lampičkou tá pri postieľke, teraz ňou možno bude nová pracovná lampička na stole. Osvetlenie pracovného kútika je nevyhnutnosťou. V šere sa nielen zle sústredí, ale očká sa zbytočne namáhajú a riskujete nosenie okuliarov.

Pokiaľ vám to priestor izby dovoľuje, umiestnite stolík k oknu. Cez deň tak poslúži prirodzené svetlo. Po zotmení pomôže lampička, ktorá by mala byť umiestnená pri tej ruke, ktorou dieťa nepíše. Je to preto, aby si netienilo.

Zariadenie zvyšku izby

Možno si poviete, že je čas nielen na nový stolík, ale rovno na výmenu celého nábytku v detskej izbe. V tom prípade je najjednoduchším riešením kúpa kompletnej detskej izby. Stačí si len s vašou ratolesťou vybrať obľúbený vzor a tešiť sa na vynovenú izbičku.

Ak však máte obmedzený priestor alebo viac detí, ktoré sa o izbičku musia podeliť, pre vás sú vhodné iné riešenia. Pre dvoch a viacerých súrodencov v izbe je ideálna poschodová posteľ. Ušetrí miesto, ktoré môže poslúžiť na umiestnenie pracovných stolov a skríň. Aj pre jedináčika je však do malého priestoru vhodná poschodová posteľ. Hore sa nachádza lôžko, dole môže mať svoje malé kráľovstvo na hranie a domáce úlohy.

Ideálne je, keď má každý zo súrodencov svoj malý osobný priestor a pracovný kútik. Nie vždy je to však možné a mnoho rodičov musí hľadať kompromisy pri rozmiestňovaní nábytku. Na domáce úlohy poslúži aj miesto na kuchynskom stole, avšak zabezpečte, aby malo dieťa pokojné prostredie a prispôsobenú stoličku.

Farby a psychika

Je všeobecne známe, že farby pôsobia na psychiku. Preto zvoľte vhodné sfarbenia, ktoré ladia s celkovým charakterom izby. Teplé zafarbenia zlepšujú aktivitu a kreativitu dieťaťa, viac studené zasa pomôžu pri koncentrácii. O zelenej je známe, že upokojuje.

Pokúste sa dbať na preferencie vášho dieťaťa. Spýtajte sa ho, aké prevedenie priestoru sa mu páči, vyberajte spolu vzory, nechajte ho prehovoriť do výberu farieb. Dávajte si však pozor, aby nábytok farebne a štýlovo ladil. Niektoré kombinácie môžu pôsobiť chaoticky a rozptyľovať malého študenta pri učení.

Bezpečnosť za stolom

Bezpečnosť žiačika nekončí použitými materiálmi a oblými hranami. Samozrejmosťou by mal byť stabilný a zdravotne nezávadný nábytok. Pri výbere stoličky nie je vždy najvhodnejším riešením stolička s kolieskami. Pohyblivá má samozrejme svoje výhody a aj my dospelí uprednostňujeme tento typ, ak však vaše dieťa rado vystrája, bezpečnejšou voľbou je tá statická. Aj pri stoličke na kolieska myslite na stabilitu a bezpečnosť a vyberte si kvalitnejší kus s nastaviteľnou výškou.

Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli a že so svojim dieťaťom príjemne začnete jeho prvý školský rôčik.