Kategórie

logo
Svet dospelých - cesta k rozvíjaniu detskej osobnosti | E-kociky
10 May

Deti fascinuje svet dospelých. Opakujú po nás činnosti, preberajú názory na svet a zaujímajú sa o našu prácu. Bezvýhradná viera v správnosť našich činov nám má pripomínať, aké dôležité je byť deťom správnym vzorom.

Základom je naše správanie

Aj my dospelí sme omylní, pohádame sa, neupraceme za sebou či nestihneme prísť domov načas. Problém nastáva, ak dieťa musí vyrastať v neharmonickom prostredí, kde nemá žiadne pozitívne vzory správania. Nečudo, že slovné vštepovanie pravidiel v takýchto prípadoch nefunguje. Deti sa totiž učia najmä pozorovaním a napodobňovaním, či sa nám to páči, alebo nie.

Základom je ísť pozitívnym vzorom a namiesto odmeňovania a trestania dať dieťaťu pocit bezpečia a lásky za každých okolností. Úprimná pochvala a spoločne strávený čas “fungujú” omnoho lepšie ako napríklad hračka za odmenu. Nie všetky deti sú bezproblémové a často sme svedkami kriku a plaču, ktorému nerozumieme. Trestom by však nikdy nemal byť pocit, že dieťa nemáme radi, že si našu lásku musí zaslúžiť.

Hry na dospelých

V rozvoji osobnosti môžeme deťom pomôcť aj zábavným spôsobom. Možno aj vaše deti rady pomáhajú pri pečení, skladaní vypratej bielizne či pri upratovaní. Chcú sa zapájať do našich bežných činností a aj ich hry väčšinou napodobňujú svet dospelých. Už len starostlivosť o bábiky, pitie imaginárneho čaju z detského riadu, škôlka z plyšákov a ďalšie bežné hry sú toho dôkazom.

Medzi najobľúbenejšie hry často patria hry na povolania. Veď si len spomeňte, koľko “profesií” ste vystriedali vy, keď ste boli deťmi? Chceli byť smetiarom, astronautom, lekárom, učiteľom či predavačom? Možno sa teraz pousmejete, ako ďaleko mali vaše pôvodné sny od reality. Napriek tomu aj odborníci považujú takéto hry za jedny z najdôležitejších.

Užitočné nielen pre výber povolania

Nech túži byť vaše dieťa v dospelosti kýmkoľvek, hra na danú profesiu je prospešná nielen pre výber budúceho povolania. Prirodzene u detí rozvíja schopnosti a vlastnosti, ako sú zmysel pre starostlivosť, hospodárenie s peniazmi, kreativitu a ďalšie.

Napodobňovanie sveta dospelých je skrátka užitočné aj zábavné, keď sa na to ide správnym spôsobom. Sme si istí, že aj vaše deti by si obľúbili detské kuchynky, dielničky či obchodíky. A aj keď by z nich nemali byť kuchári či opravári, pravdepodobne si budú viac vážiť domáci obed od mamy a namiesto vyhadzovania vecí dajú šancu ich náprave či novému využitiu.