Kategórie

logo
Nosidlá pre deti - nielen módna novinka | E-kociky
10 May

Kočíky sú prvou voľbou väčšiny rodičov, čo sa týka prepravy bábätiek a batoliat. Mnohí však volia alternatívu, ktorá sa opäť dostáva do módy, hoci má dávno svoju tradíciu v histórii. Hovoríme o nosidlách a šatkách, do ktorých zaväzovali svoje deti aj naše staré a prastaré mamy, keď išli na pole a dieťa potrebovali mať pri sebe.

Kočiare sa dnes vyrábajú v rozličných vyhotoveniach, či už hovoríme o type, materiáli, dizajne… Prečo sa teda niektorí ľudia uchyľujú radšej k nosičom ako k pohodlnému tlačeniu kočíka? Oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody a je na samotných rodičoch, či na prepravu dieťaťa zvolia kočík, nosidlo alebo ich kombináciu.

Základom je správne smerovanie dieťatka

Mnoho rodičov sa mylne domnieva, že pre dieťa je lepšie, ak je otočené smerom od nosičovho tela, aby malo lepší výhľad. Práve priveľa vnemov však môže byť pre dieťa psychicky náročné, nehovoriac o nesprávnom držaní tela pri nosení smerom von.

Pre psychiku dieťaťa aj pre správny vývin telíčka je najvhodnejšie nosenie spôsobom, keď je dieťa otočené smerom k telu, nôžky má naširoko a zadoček má podsadený (kolená sú mierne pokrčené o čosi vyššie). Takéto uloženie je pre dieťatko nielen zdravé, ale aj upokojujúce.

Vhodné od narodenia

Nosenie detí je vhodné hneď od narodenia, pretože dieťatko je zvyknuté na blízky kontakt s matkou, a aj rodičia si ľahšie zvyknú na postupné zvyšovanie váhy dieťatka, ako keby mali hneď nosiť staršie dieťa.

Nie je však žiadnym problémom, ak začnete vaše dieťa nosiť až v neskoršom veku. Môžete sa však stretnúť s trucovaním, plačom či strachom z neznámeho, čo sa však dá raz-dva prekonať. Spôsobom, ako presvedčiť staršie batoľa na nosenie, je umiestniť ho do nosidla alebo do šatky počas spánku, prípadne ho najskôr nosiť na rukách a neskôr pridať nosič.

Výhody nosidiel

Okrem spomínanej spokojnosti dieťatka vďaka kontaktu s rodičom majú nosidlá jednu veľkú výhodu. Môžete sa venovať aj inej činnosti - máte voľné ruky a zároveň ste blízko bábätka. To sa vám môže hodiť v situáciách, keď potrebujete rýchlo vybehnúť k lekárovi či do obchodu a kočík je pre vás trochu bremenom.

Nosič alebo šatku môžete nosiť aj doma, keď sa potrebujete venovať inej činnosti, a dieťatko je samo nepokojné. Pri potenciálne nebezpečných činnostiach, ako je varenie, žehlenie či upratovanie, však radšej bábätko nechajte ležať v bezpečí v postieľke.

Nosenie starších detí

Možno sa v duchu pýtate, čo so staršími deťmi. Dokedy sa môžu nosiť a čo je pre nich najvhodnejšie? Nosidlá sa vyrábajú približne do 20 kg, čo vám čiastočne napovie, či je pre vaše dieťa, ale aj pre vás, nosenie ešte vhodné. Šatky pri ťažších deťoch nie sú veľmi vhodné z toho dôvodu, že sa vám môžu zarezávať do tela a nosenie bude nepohodlné.

S pribúdajúcim vekom majú deti čoraz väčší záujem o objavovanie okolia, radi si pobehajú a netreba ich nosiť neustále. Na druhej strane si aj radi oddýchnu v nosiči, ak je pre nich prechádzka pridlhá. Staršie deti sa už nosia v nosičoch na chrbte, čo je v takomto prípade praktickejšie aj vhodnejšie. Ľahšie zvládnete uniesť aj ťažšiu váhu dieťaťa a zároveň máte slobodu v nepriaznivom teréne - napríklad na výlete v prírode.

Či už ste neoblomným fanúšikom klasických kočíkov, alebo sa rozhodnete vyskúšať nosiče a šatky, u nás si určite vyberiete. A možno sa vám, podobne ako mnohým rodičom, osvedčia kočiare aj nosiče na rozličné príležitosti.